Newsletter

Zpravodaj o svobodě, radosti a smyslu nejen v podnikání či práci.

Chcete dostávat inspirující a podnětné články pravidelně na Váš email? Přihlašte se k odběru zpravodaje.
*  Email:
    Jméno:

Novinky

Manuál profesionálního kouče

2.12.2015 10:10 | Lukáš Pejchal

Chcete si vybudovat svojí vlastní koučovací praxi? Chcete získat tipy jak propagovat svůj koučink? ZDE si přečtěte jak na to!


ČLÁNKY A VIDEA

23.10.2011 16:16 | Lukáš Pejchal

Chcete mít jasno?

7.4.2011 17:17 | Lukáš Pejchal

Vyplnění sebekoučovacího formuláře zabere obvykle cca 10 minut času. Tato „investice“ se vám dle našich zkušeností vždy vyplatí, jelikož jejím výsledkem je jasnější vize vaší vlastní budoucnosti.


Potřeba volby

18.6.2011 7.15

Dnešní doba se v mnohém liší od dob minulých. Je to velice dynamická doba, kdy to, co platilo před lety, je dnes k ničemu. Před sto lety, rodiče předali zkušenosti svým dětem a ty z nich mohly čerpat celý život a poté je ještě předaly svým dětem, pro které tyto zkušenosti byly stejně aktuální.

Dnes jen stěží využijeme zkušenosti svých rodičů. Komunikuje se převážně emailem, lidé si povídají stále více přes internet, setkávají se na facebooku. Rady typu „ Hlavně se dobře uč, aby sis pak našel dobrou práci“ vyvolávají spíše úsměv na tváři, než vážné zamyšlení. Práce se stává častěji něčím víc, než jen zdrojem příjmů. Lidé chtějí dělat, co je baví, chtějí při tom naplňovat své hodnoty. Svobodná zaměstnání jsou dnes čím dál častějším jevem.

Lidé se už těžko ztotožní s tím, že budou dělat něco, co je nebaví, poslouchat člověka, který pro ně není přirozenou autoritou, smíří se s tím, že stejně nic nezmění a takto to bude až do konce jejich života. „Co na tom, peníze domů přinést musím, tak budu držet hubu a krok“. S touto radou poplatnou době minulé se dnes moc daleko nedostaneme. O tom, že s ní budeme žít šťastný a naplněný život ani nemluvě.

Dnes naopak chceme říct svůj názor, máme často chuť podílet se na tom, co produkujeme a ovlivňovat výsledek své práce, chceme být součástí silné vize.

Ano dnešní doba je charakteristická rychlostí, dynamikou a hlavně potřebou volby.

Cítíme čím dále silnější potřebu volby a s ní potřebu ovlivňovat svůj život.
Zamysleme se na chvíli. Dálkový ovladač, který nás v mžiku díky televizi přenese z jednoho konce světa na druhý, díky kterému můžeme zažít drama nebo romantiku, dobrodružství a adrenalin. Nespokojíme se s jedním, nebo dvěma programy, což dříve lidem plně stačilo. Chceme mít na výběr z desítek možná i stovek programů. Jdeme do obchodu a neuspokojíme se s tím, co mají a co chceme koupit. Potřebujeme si vybrat z desítek a někdy i stovek variant tu, která se nám nejvíce líbí. Dovolená u moře, Jugoslávie nebo Bulharsko? Dnes stovky destinací.

Zkrátka podívejte se, do jakékoliv oblasti našeho života a zamyslete se, jak byste se cítili, kdybyste neměli na výběr.  Pamatuji si jako dítě doby, kdy vybrat jogurt byla snadná záležitost. Ve skleničce buďto bílý, nebo bílý s marmeládou. Snadná volba. Dnes?

Obchod, zábavný průmysl si plně uvědomuje tuto sílící potřebu lidí, mít volbu. Vybírat si to, co se mi líbí, a na co máme chuť, místa, kde se cítíme nejlépe, věci, které lahodí našemu oku i jiným smyslům.

Jsem rád, že nastává doba, kdy si tuto potřebu uvědomují také osvícenější majitelé firem a vyšší management. Protože i v práci chtějí mít lidé čím dál častěji možnost volby. Chtějí se podílet na tom, co jim připadá smysluplné. Chtějí ovlivňovat spousty věcí, aby byly k většímu prospěchu všech. Chtějí se cítit dobře, chtějí, aby se jim líbilo prostředí, aby spolupracovali s lidmi, které považují za přirozené autority a aby je to jednoduše bavilo. A pokud toto prostředí nevytvoříte pro své lidi Vy, vytvoří ho někdo jiný.
Je smutnou zkušeností koučovat lidi, kteří nejsou zapálení svou prácí a při otázce na vizi zjistit, že se v té společnosti nevidí. Jsou apatičtí k možnostem a k tomu, že by v této společnosti mohli být vůbec kdy věci, na kterých jim záleží jinak. Nemají žádnou možnost tyto záležitosti ovlivnit, a přitom se přímo dotýkají  a mnohdy ovlivňují jejich práci. Příčiny jsou vesměs jednoduché.
Co uděláte, když Vám bude na partnerovi něco hodně vadit, bude to zasahovat do vašeho života a bude to častým zdrojem vaší nespokojenosti a skleslosti. Budete se to snažit s partnerem probírat a řešit. Když zjistíte, že partner nemá sebemenší zájem to řešit, vyhlídky do budoucna jsou mizerné a máte potřebu volby, tak partnera změníte.  No a práce je také partnerstvím!
Mám za sebou čerstvou zkušenost s majitelem vcelku velké společnosti, kterému bylo úplně jedno, co si jeho lidé myslí. Potlačoval u lidí inspiraci a kreativitu a dával jim najevo, kdo je tady pánem a kdo nejlépe ví, co je pro jeho firmu a lidi dobré. Samozřejmě na to má právo, je to jeho společnost. A lidé mají zase právo se rozhodnout, jestli budou v takové společnosti pracovat nebo si najdou jinou společnost, kde se budou moci podílet na vizi, ovlivnit chod věcí k většímu efektu a spokojenosti  a cítit, že jsou součástí něčeho více, než jen matrixu, v kterém jde hlavně o jejich energii.
Na všechny tyto důležité součinitele výkonu a naplněnosti myslí koučink. Dává lidem prostor a svobodnou volbu, podporuje je, pomáhá jim překonávat překážky a bariéry, je zaměřen na silné stránky jedince, na možnosti a příležitosti, namísto chyb a problémů. Je cennou zkušeností, pro všechny, kteří pracují s lidmi, si zažít koučink na vlastní kůži, aby mohli vnímat, jak se po něm cítí, jak jsou nabití chutí a energií pustit se do díla. Pak je mnohem snazší dopřát to i svým lidem. Nemůžeme totiž předat nic, co jsme sami nezažili!
Největší bohatství společností je v lidech. A bohatstvím se stane pouze tehdy, když se tito lidé budou moci plně projevit, když budou mýt možnost volby a kompetence ovlivnit dle sebe to, za co jsou zodpovědní. Takové bohatství pak bude zářit a stane se tím nejcennějším pokladem, který budou jiné společnosti závidět.