Newsletter

Zpravodaj o svobodě, radosti a smyslu nejen v podnikání či práci.

Chcete dostávat inspirující a podnětné články pravidelně na Váš email? Přihlašte se k odběru zpravodaje.
*  Email:
    Jméno:

Novinky

Manuál profesionálního kouče

2.12.2015 10:10 | Lukáš Pejchal

Chcete si vybudovat svojí vlastní koučovací praxi? Chcete získat tipy jak propagovat svůj koučink? ZDE si přečtěte jak na to!


ČLÁNKY A VIDEA

23.10.2011 16:16 | Lukáš Pejchal

Chcete mít jasno?

7.4.2011 17:17 | Lukáš Pejchal

Vyplnění sebekoučovacího formuláře zabere obvykle cca 10 minut času. Tato „investice“ se vám dle našich zkušeností vždy vyplatí, jelikož jejím výsledkem je jasnější vize vaší vlastní budoucnosti.

Jan Čepelka
Vždy si najdu svá vlastní řešení. ... ”
Jan Čepelka
→  více referencí

Pracuje kouč s profesními nebo osobními cíli?

S oběma. Kouč pracuje s vámi jako s jedinečnou a komplexní osobností, která bere v úvahu všechny aspekty vašeho života.

A co lidé, kterým se již velmi dobře daří? Potřebují i oni své kouče?

Nemusí nutně potřebovat klasický koučink. Ale je dobré si čas od času sám pro sebe potvrdit: dělám opravdu to, co mě nejvíc naplňuje? Nepřehlédl jsem něco důležitého? Je pro mě život zábavný? Jak to se mnou bude vypadat za takových 15 let? Mám to, čeho jsem opravdu v životě chtěl dosáhnout?

Zjistili jsme, že i úspěšní lidé si potřebují ve svém životě klást další výzvy. Koučink tedy i jim může pomoci.

Vzniká při koučinku mezi koučem a jeho klientem závislost?

Neměla by. Klient může „potřebovat“ kouče za účelem maximálního vytěžení svých dovedností, využití příležitosti nebo nastartování dalšího růstu, ale není to závislost. Každý člověk, který pracuje s koučem, dostává jeho podporu, nástroje a vedení. Ale emocionální nebo psychologická závislost na osobě kouče nevzniká. Koučink na rozdíl od terapie je vhodný pro zdravé osoby, které jsou dostatečně silné a nepotřebují se na nikoho jiného emočně vázat. Řekli jsme již dříve, že koučink pomáhá dosáhnout lepší budoucnosti: úspěchu, hmotného zajištění a vyšší kvality života.

Může koučink někomu ublížit?

Ne. Proč? Kouč nenahrazuje psychologa-terapeuta. Nesnaží se kontrolovat klientovo myšlení. Je klientovým důvěryhodným partnerem a oba hledají společně cesty, které budou pro klienta a jeho cíle těmi nejlepšími.

Mohu si najmout kouče jen na krátkou dobu – například na projekt?

Jistě. Někteří klienti využívají koučink v případech, které vyžadují zvláštní podmínky a nasazení. Nicméně velmi často se pak stává, že i po skončení projektu s koučem dále spolupracují, neboť objeví mnoho dalších zajímavých věcí, které jim koučink umožňuje.

Jak dlouho se doporučuje spolupracovat s koučem?

Většina koučů nabízí programy koučinku v rozsahu 3-6 měsíců, ale nechá vás program ukončit okamžitě, pokud začnete mít dojem, že se koučink pro vás neubírá tou správnou cestou. Jen zřídkakdy po vás bude kouč chtít písemnou smlouvu s požadavkem na dodržení plánované doby. Dobrý kouč nikdy nemá nedostatek práce. Samozřejmě pro korporátní klienty je písemná smlouva finančně výhodnější.