Newsletter

Zpravodaj o svobodě, radosti a smyslu nejen v podnikání či práci.

Chcete dostávat inspirující a podnětné články pravidelně na Váš email? Přihlašte se k odběru zpravodaje.
*  Email:
    Jméno:

Novinky

Manuál profesionálního kouče

2.12.2015 10:10 | Lukáš Pejchal

Chcete si vybudovat svojí vlastní koučovací praxi? Chcete získat tipy jak propagovat svůj koučink? ZDE si přečtěte jak na to!


ČLÁNKY A VIDEA

23.10.2011 16:16 | Lukáš Pejchal

Chcete mít jasno?

7.4.2011 17:17 | Lukáš Pejchal

Vyplnění sebekoučovacího formuláře zabere obvykle cca 10 minut času. Tato „investice“ se vám dle našich zkušeností vždy vyplatí, jelikož jejím výsledkem je jasnější vize vaší vlastní budoucnosti.


Jsme efektivnější, než mouchy na skle?

6.9.2011 12.41

Moucha

Jako malého kluka mne udivovalo, kolik je v létě much které se snaží neustále dokola vyletět zavřeným oknem a nekonečně neúnavně narážejí na nepřekonatelnou bariéru skla, kterou se snaží marně zdolat. Jejich úsilí vesměs končilo na parapetu, kde padaly vyčerpané ke svým předchůdkyním.  Zvláštní bylo, když hned vedle bylo otevřené jiné okno, které jakoby neviděly a tak pokračovaly ve svém dalším pokusu o zdolání nemožného. Někdy jsem byl dokonce v náladě pomoci a naháněl jsem je do toho otevřeného okna, ale tomu se často bránily a zarputě setrvávali u svého stereotypu a opět se pokoušeli o nemožné, proletět sklem.  Možná máte stejnou zkušenost.
Dnes se opět setkávám se stejným jevem, jen kulisy se změnily. Mouchy vystřídali lidé a sklo různé životní překážky.  Pak postupujeme naprosto stejně. Neustále opakujeme stejné akce a očekáváme lepší výsledky. Děláme stále dokola stejné neefektivní kroky, ještě intenzivněji a obíráme se tak o poslední zbytky sil a zvyšujeme svou hladinu frustrace z nezdaru. Na otázku proč se nezastavíme a nepřehodnotíme naše konání, odpovídáme často „nemám čas, musím teď dělat, už jsem ve skluzu“.  Nepřipomíná vám to něco?

Jedna z definic šílenství je, dělat stejné kroky a očekávat lepší výsledky. Kolik lidí takto žije celý svůj život. Nejsou spokojeni se vztahy, s partnerem, s prací se svou postavou, nic nemění a očekávají, že zítra to bude lepší? Proč by mělo být? Co pro to udělali? Řekli si, jednou začnu? A kdy? Až bude horko, nebude zima, až bude…Přiznejme si to, jsou to jen výmluvy signalizující naše chybějící odhodlání začít!

Nebude to lepší, pokud nic nezměníme, budeme takto žít a naše nespokojenost nás bude užírat tak dlouho, dokud s tím něco neuděláme, nebo neskončíme vyčerpaní, jako ty mouchy na parapetu.  Vím, je to tvrdé, ale je to tak.

Připomíná mi to také příběh o jednom člověku, který se prochází po pláži a narazí na muže, který staví loď. Moc se nadře a na pohled jde vidět, že jeho pila je úplně tupá. Ten kolemjdoucí se ho ptá, proč si nesedne a nenabrousí pilu, určitě by mu to pak šlo lépe? Dostane odpověď „Nemohu, copak nevidíte, že teď nemám čas, musím řezat“.   Úsměvné, že?

Kolemjdoucí, nezúčastněný pozorovatel jasně vidí, co je potřeba, a my, kteří se zrovna snažíme něčeho dosáhnout, to nevidíme a zarytě opakujeme své chyby?
Máme všichni svého nezúčastněného pozorovatele, který nám dává podporu, prostor se zamyslet a přehodnotit tak naše aktivity? Doporučuji si ho najít, ať už jako mentora, kouče nebo alespoň dobrého kamaráda, který splní výše uvedené.

Nebuďme mouchou na skle, dovolme si brousit pilu!
Zaměřme naši energii a činnosti efektivněji!

Kdyby měla moucha kouče, musela by se zastavit a uslyšela by pravděpodobně tyto otázky:

1. Co vlastně chci?
2. Nakolik mne moje současná aktivita přibližuje k tomuto cíli?
3. Je nějaký jiný způsob, pokud mne mé předešlé kroky k cíli moc nepřiblížily, nebo mne přibližují pomalu?
4. Co tedy udělám jinak, co kdybych třeba …?
5. Kdo a co mi ještě může pomoci?

I když nemáme svého rádce, tak sami cítíme, že nám něco dlouhodobě nejde a bere nám to energii. Neděláme to už z radosti, ale z nutnosti. Stále častěji říkáme slovo musím, než-li chci. Pak jsme přesně v tom bodě, kdy nemá smysl pokračovat dále beze změny. To nejdůležitější je ZASTAVIT SE!

Můžeme se věnovat něčemu jinému a po čase se k tomu vrátit, nebo přehodnotit situaci výše popsaným způsobem, ale hlavně se musíme zastavit!

Chápu, že mouchy nejsou vybaveny tou částí mozku, která dovoluje se v čase zamýšlet, přehrávat události zpětně a vytvářet události nové, které se ještě neudály a tvořit tak vlastně realitu. Těm potom nezbývá nic jiného než se utlouci na skle. Možná to dělají jen proto, aby nám ukázaly, jak nesmyslně mnohdy postupujeme i my.