Newsletter

Zpravodaj o svobodě, radosti a smyslu nejen v podnikání či práci.

Chcete dostávat inspirující a podnětné články pravidelně na Váš email? Přihlašte se k odběru zpravodaje.
*  Email:
    Jméno:

Novinky

Manuál profesionálního kouče

2.12.2015 10:10 | Lukáš Pejchal

Chcete si vybudovat svojí vlastní koučovací praxi? Chcete získat tipy jak propagovat svůj koučink? ZDE si přečtěte jak na to!


ČLÁNKY A VIDEA

23.10.2011 16:16 | Lukáš Pejchal

Chcete mít jasno?

7.4.2011 17:17 | Lukáš Pejchal

Vyplnění sebekoučovacího formuláře zabere obvykle cca 10 minut času. Tato „investice“ se vám dle našich zkušeností vždy vyplatí, jelikož jejím výsledkem je jasnější vize vaší vlastní budoucnosti.


Jak pečujete o svou zahrádku? Nejsem zahradník, takže myslím tu v hlavě .o)

11.10.2011 11.02

"park">park</a> legální fotografie od www.pixmac.cz

Jak to vypadá na vaší zahrádce, jak pečujete o zahrádku ve své hlavě?

Je tam čisto?
Pečuje se tam o plody, které váš život dělají lepším a hezčím?
Nebo je tam přepleveleno, neposekaná tráva, spousty bodláků, které do vašeho života každodenně přinášejí  úzkostné pocity?

Pocity a situace, které každodenně zažíváme,  jsou plodem a výsledkem našeho zahradnického umu a naší péče .

Nikdy jsem si neuvědomoval, jak často se v parku seká tráva a udržuje se. Až jakmile jsem do něj začal pravidelně chodit běhat, od té doby si všímám, jak  péče o park je nikdy nekončící proces, kdy na jedné straně se končí a na druhé straně už se opět začíná s údržbou. Spousty lidí je zaměstnáno, aby pečovali o tuto nádheru.

Není se čemu divit. Park je veřejné místo a očekává se od něj, že se tam budou lidé chtít cítit dobře.

A k tomu dobře udržovaný park vybízí. Lidé se tam cítí fajn, vynikne prostor, hezká místa nás zvou k posezení apod.. Proniká do něj slunce a koruny stromů nám dávají možnost spočinout ve stínu. Prostě je to příjemné. Takové místo přitahuje radostné situace, dobře naladěné lidi, kteří si tam chtějí zaběhat, odpočinout, relaxovat, inspirovat se, hrát si s dětmi a pejsky. Je to pak místo radosti a pohody.

Co kdyby se park neudržoval?

Byla by tam vysoká tráva, později bodláky, spoustu člověku otravného hmyzu, slunce by tam už tak neprosvítalo, začalo by tam být vlhko a nevím co ještě. Každopádně by tam lidi nic moc nelákalo a dobře by se tam asi také nikdo necítil.

Koho a co by pak park přitahoval? Asi se mnou budete souhlasit, že by to pak bylo místo spíše pochmurné.

No a s naší vnitřní zahrádkou, s naším „parkem“, je to stejné.

Dbáte o něj pravidelně a udržujete ho v čistotě nebo si ho necháte zaplevelit a kašlete na údržbu a zvelebování. Pak se možná nedivte, že nepřitahuje do života ty správné lidi, situace a vše co vás dělá šťastnými.

Jak tedy pečovat o svou zahrádku?

Je to velice jednoduché. Dávejte energii tomu, co chcete, aby na vaší zahrádce a ve vašem životě rostlo. Vše příjemné a vítané, co vašemu životu dělá radost, zalévejte a podporujte.

Vše co vás dělá nešťastnými a je to vašim plevelem, vytrhněte, zbavte se toho. Hlavně plevel přestaňte zalévat. Pokud na to myslíte – zaléváte to, pokud to řešíte – zaléváte to, pokud si na to stěžujete  - zaléváte to, pokud to někomu vysvětlujete – zaléváte to. Zaléváte to!!!!

Pokud tedy chcete v životě více radosti a chcete udržovat svou zahrádku čistou, dávejte energii a pozornost myšlenkám,  které vás dělají  šťastnými. To, co nechcete, je tady jen a pouze  proto, abyste si uvědomili, co chcete. Dokud ten plevel na zahrádce nemáte, nemůžete si uvědomit, jak je špatný a jak je fajn místo něj pěstovat něco jiného, třeba mrkev, nebo pěkné květiny. Takže mu poděkujte za příležitost k uvědomění  a zaměřte se na to, co chcete pěstovat.

Pak dělejte vše možné, aby jste se na to těšili. Představte si, jak to bude příjemné, až budete sklízet úrodu. Prociťte už na jazyku chuť  šťavnatých plodů. Vychutnejte si hedvábné posezení na vašem udržovaném trávníku. Začněte dělat vše, abyste co nejdříve a nejvíce procítili, co chcete na zahrádce mít. Jako by se to už stalo. Povídejte si o tom s lidmi, vysvětlujte to sobě i druhým. Budete muset vytvořit nový zvyk, ale ty plody a ten život –  to přeci stojí za to! Vytvořte  ve vaší mysli novou realitu. Je potřeba být projektantem vaší zahrady a do detailu projekt promyslet. Když to však budete dělat pravidelně a pomalu, vyměníte své návyky  a půjde to.

Například, když se příště přistihnete, jak si zase stěžujete a uvědomíte si, co děláte, jak zaléváte plevel, který ve svém životě nechcete mít,  zamyslete se nad tím,  za co byste to rádi vyměnili, co byste chtěli mít namísto obtěžujícího plevele.

Pokud chcete čistou zahrádku, je potřeba o ní pečovat. Je jednoduché vše nechat tak, jak to je, ale není pak jednoduché na takovém místě v takto zanedbané zahrádce dennodenně žít.

Můžete začít sami, nebo využít kouče, který má s úklidem a udržování čistých zahrádek v našich hlavách zkušenosti.