Newsletter

Zpravodaj o svobodě, radosti a smyslu nejen v podnikání či práci.

Chcete dostávat inspirující a podnětné články pravidelně na Váš email? Přihlašte se k odběru zpravodaje.
*  Email:
    Jméno:

Novinky

Manuál profesionálního kouče

2.12.2015 10:10 | Lukáš Pejchal

Chcete si vybudovat svojí vlastní koučovací praxi? Chcete získat tipy jak propagovat svůj koučink? ZDE si přečtěte jak na to!


ČLÁNKY A VIDEA

23.10.2011 16:16 | Lukáš Pejchal

Chcete mít jasno?

7.4.2011 17:17 | Lukáš Pejchal

Vyplnění sebekoučovacího formuláře zabere obvykle cca 10 minut času. Tato „investice“ se vám dle našich zkušeností vždy vyplatí, jelikož jejím výsledkem je jasnější vize vaší vlastní budoucnosti.


Jak nás slevy mohou připravit o peníze?

21.12.2011 10.17

Pokladna a slevy

V poslední době se nemůžu ubránit pocitu, že žijeme ve zlevněném světě. Neustále na nás útočí slevy, výprodeje, akce.  Jsme už tak zblblí, že nás častěji  zajímá kolik ušetříme, než kolik zaplatíme. Co za tu cenu dostaneme, je mnohdy v pozadí, a otázka potřebnosti je přitlačena ke zdi pod váhou slev.

Málokdo si však uvědomuje, že nás slevy mohou o peníze i připravovat. Zajímá vás jak?

Nemám nic proti dobré koupi. Když si jdu koupit věc nebo službu, kterou potřebuji a dám za to polovinu ceny, proč ne. Faktem je, že jsem koupil, protože potřebuji a koupil bych i za plnou cenu. To znamená, že primárním důvodem koupi není cena.

Považuji se za vcelku bystrého a chytrého kluka znalého oblasti marketingu, obchodu a financí. I přesto jsem si na svém příkladu uvědomil, jaké na mne celé to dobře vymyšlené šílenství má vliv. Není divu, když profesionálové z oblasti marketingu a obchodu vědí o mozku a jeho zákonitostech více než mnozí psychologové.  A jelikož se člověk učí chybami, tak se sám usmívám, když koukám na věci, které mám za super cenu, ale nevyužívám je, nepotřebuji je.

Mnohokrát jsem byl vystaven vnitřnímu hlasu a tlaku, který říkal: “No nekup to za tak dobrou cenu“,
a já podléhal a podléhám. Pravda je, že čím dál méně.

Je to téma poslední doby. Nejsme na něj připraveni.  Nepřipravili nás rodiče ani školy, protože je to trend posledních pár let. Málo se o něm mluví, málo píše, a tak, jak lidé díky chybějící potřebné finanční gramotnosti upadají do pasti půjček, tak v poslední době upadá více a více z nás do pasti slev.

Mám kolem sebe inteligentní lidi vydělávající dost peněz, kteří jsou sběrači voucherů z různých slevomatů. A víte, co je největší sranda? Mnohdy je ani nestihnou vybrat. Prostě pocit dobrého nákupu vítězí nad selským rozumem.

A co je na tom špatně?

  • Hlavně, že je to celé přesně naopak. Pod váhou dobrého nákupu a možnosti ušetřit, utratíte daleko více, než byste utratili beze slev.
  • Ovlivňují nás více okolnosti, místo abychom byli sami sebou.
  • A také, zaměřujete svou pozornost špatným směrem. Ono vás to po čase pohltí a začne ovládat. Pokud pořád koukáte, kde můžete ušetřit, vytváříte tak v sobě pocit a mentalitu nedostatku a odháníte od sebe hojnost a dostatek. Vaše myšlenky s pocity vytvářejí vše, co pak budete denodenně žít.

Jak tedy ušetřit na slevách třeba i 100%?

  1. To první a nejdůležitější je zůstat plně vědomí. Zeptejte se sami sebe, jestli byste to koupili i za plnou cenu? Pokud NE, nepotřebujete to a běžte klidně dále.
    Důležité je uvědomit si, jestli váš zájem koupit byl prvotní, tzn. byl tady dříve, než lákavá nabídka  =  potřeba, a nebo si to zdůvodňujete až teď, když vidíte slevu = výmluva.
  2. Dříve, než něco koupíte, se podívejte, jestli to není někde jinde i bez slevy výhodnější. Už jen to, že odoláte momentálnímu nutkání koupit, znamená, že jste z velké části vyhráli. Mnohdy pak doma ani nebudete mít chuť zjišťovat,  kde to mají za jakou cenu, protože to nepotřebujete a můžete to tedy nechat s klidem plavat.
  3. Přestaňte koukat na to, co kde mají v akci. Vyhýbejte se letákům, které atakují vaši schránku.  S nimi kupujete pro akci a ne pro potřebu. Prostě si udělejte seznam, co potřebujete a běžte nakoupit, pokud to budou mít v akci, v pořádku berte, ale pokud to nemáte na seznamu, i kdyby byla akce sebe-lákavější, nekupujte.

Z vlastní zkušenosti pak vím, že máte vše potřebné a stálo vás to polovinu, kterou byste zaplatili, hnáni vidinou dobrého – levného nákupu.

Žijeme v konzumní společnosti, ze všech stran se tady valí to, co se v přebytku vyrobilo, to co nikdo nechce a co by se jinak muselo vyhodit. Chcete mít doma skladiště a ještě za to platit?

Volba je jako vždy na vás! Jste svobodné bytosti.